A szenegáli papagáj a XV. században olasz tengerjáró hajókon került Nyugat-Afrikából Európába, és lett mára az egyik legismertebb hosszúszárnyú papagájfajta. A félénk, de sokszor igen zajos madár hazájában szavannaerdőkben repdes kis létszámú csoportokban.
 |
Szenegáli papagáj |
A szenegáli papagáj leírása
A szenegáli papagáj törzsalakja, a Poicephalus senegalus senegalus Szenegál és Libéria területén él. A hím alapszíne zöld, feje szürkésfekete, fülfedő tollai ezüstszürkék. Írisze sárga, szeme körül keskeny szürke gyűrű található. Begyén V alakban határolódik el egymástól, a begy felső része zöld, az alsó rész és a szenegáli papagáj hasa, valamint az alsó farokfedői élénk sárgák. Szárnya 15-16 cm hosszú, az alsó szárnyfedői sárgák, a farka 6-7 cm hosszú, szürkésfekete. A lába sötétszürke, a madár méretéhez képest igen erős fekete csőre kb. 2,5 cm hosszú. A tojó szenegáli papagáj fejformájában, méretében és viselkedésében is különbözik a hímtől, azonban a nemek elkülönítése csak ivarmeghatározás (tollvizsgálat, endoszkópos vizsgálat) alapján lehet 100%-os biztonságú. A fiatal szenegáli papagájok a felnőtt madarakra hasonlítanak, ám az íriszük sötétbarna.
 |
A szenegáli papagáj 10-20 fős csapatokban él |
A szenegáli papagájnak két alfaja ismert. A mutatós piroshasú szenegáli papagáj (Poicephalus Senegalus vorsteri) háta az alfajéhoz képest sötétebb zöld, hasa vöröses. Élőhelye az Elefántcsontpart, Ghana és Nyugat-Nigéria. A keleti szenegáli papagáj (Poicephalus Senegalus mesotypus) háta és begye halványzöld, a hasa narancsszínű. Élőhelye Kelet- és Északkelet Nigéria, Észak Kamerun és Délnyugat-Csád.
A szenegáli papagáj viselkedése
A vadon fogott madarakat nem lehet megszelídíteni, ezzel szemben a kézzel nevelt példányok szelíd, kedves és ragaszkodó madarak lesznek, néhány szó erejéig beszédutánzásra is megtaníthatók. A vadon élővel szemben a díszmadárként tenyésztett szenegáli papagáj nem hangoskodik és nem kiabál, rövid rikkantásokkal tarkított elnyújtott füttyszóval éneklő, ideális szobamadár.
 |
A vadon fogott szenegáli papagáj sohasem lesz szelíd |
A szenegáli papagáj kalitkája
A szenegáli papagáj mozgásigénye rendkívül nagy, naponta röptetni kell. Egy papagáj tartására egy kb. 2 köbméteres kalit ideális. A madár előtt mindig legyen szépia, és egy csőrkoptatásra alkalmas fenyőtobozt is a kalitka rácsaira erősíthetünk, máskülönben egy reggel az ülőrúd hűlt helyére ébredünk. A fafaragó mesternek is becézett szenegáli papagáj ugyanis válogatás nélkül legyalul mindent, amin fogást talál. Amire tartása során fokozottan ügyelnünk kell, az a megfelelő klíma biztosítása. A kézzel nevelt papagájok vadon élő társaiknál valamivel jobban tűrik a hideget, de a madár kalitkájában, vagy a fűtött madárházban soha ne süllyedjen 15 C fok alá a hőmérséklet, és 60% alá a relatív páratartalom. A szenegáli papagáj vízimádó, kedveli a langyos vizes zuhanyt és a hosszas, kényelmes fürdőzéseket, ezért az etetőtál és az itató mellé helyezzünk langyos vizes fürdőt is.
 |
A szenegáli papagáj kedves, ragaszkodó természetű madár |
A szenegáli papagáj etetése
A szenegáli papagáj alaptakarmánya a búza és a zab, a kender, kukorica, lenmag, napraforgó, és a köles keveréke. A magokon kívül minden nap nagy örömmel fogadja a gyümölcsöt (adhatunk neki banánt, szőlőt, mangót, almát, fügét, körtét, cseresznyét, dinnyét és narancsot is), illetve a friss zöldségeket és csírákat, vadon termő növényeket (sárgarépa, uborka, saláta, cukkini, padlizsán, különböző csíranövények, pitypang) is. Igyekezzünk minél változatosabb tenni étrendjét, és kövessük nyomon, mit fogyaszt el, mert hajlamos a válogatásra. A szenegáli papagájok kalcium igényét ásványi anyagokkal dúsított korall-kagylóörlemény elégíti ki. Az ivóvizükhöz kúraszerűen - negyedévente - a Matuzalem flavonoid koncentrátumot lehet adagolni. Heti egy alkalommal kapjanak valamilyen lágyeleséget is: ez lehet reszelt-főtt tojás, Kaytee és darált kendermag keveréke, vagy az Orlux tojásos-mézes-rovaros keveréke.
A szenegáli papagáj szaporodása
A lakásban tartott papagájok télen, általában decemberben költenek, míg a külső röpdében nevelt példányok nyáron raknak 3-4 tojást. A fiókák 25-30 napra kelnek ki, kirepülési idejük 70 nap. A költés és fiókanevelés alatt a szenegáli papagájoknak kínált, megszokott lágyeleséghez adjunk egy mokkáskanálnyi szépia port, és a magkeveréket is fel lehet dúsítani mogyoróval, dióval. A szenegáli papagáj fiókák kb. 6 hetes korukban a szülőktől elválasztva, kézzel nevelhetőek.
 |
A szenegáli papagáj válogatós |
A sárga-kék arapapagáj értelmes, társaságkedvelő, és ha gazdája elkötelezett, felelősségteljes, és jól ismeri a madár szükségleteit, általában nagyon jó háziállat.
Gyakori elnevezések: Ararauna, Közönséges arapapagáj, Aranyhasú ara
Tudományos neve: Ara ararauna.
Származási helye: Dél-Amerika erdős és mocsaras területein él.
Mérete: A sárga-kék ara nagy méretű madár, elérheti a 85 cm magasságot, a csőrétől a farktollakig mérve.
Átlagos életkor: Több, mint 60 év.
Temperamentum: A sárga-kék ara értelmes, társaságkedvelő, és ha gazdája elkötelezett, felelősségteljes, és jól ismeri a madár szükségleteit, általában nagyon jó háziállat. Nagyméretű madár, ennélfogva rendkívül hangosan képes rikácsolni. Éppen ezért talán nem a legjobb választás azok számára, akik társasházban élnek, vagy ahol kicsi gyerek van.
 |
Sárga-kék ara |
Színek: A sárga-kék ara homloka általában zöld, amely fokozatosan kékbe mosódik a tarkón, a háton, a farkon, és a szárnyakon. A mellkason, a szárnyak belső részén, és a hason élénk aranysárga tollak borítják. Nagy fekete csőre van, fehér bőr borítja pofafoltját és a szeme körül . Ezt a fehér bőrrészt apró fekete tollak díszítik.
Etetés: A kalitkában tartott sárga-kék arának változatos étrendre van szüksége, amely a lehető legtöbb fajta friss csemegét magába foglalja. Naponta el kell látni a papagájt kiváló minőségű madártáppal és vitaminnal dúsított magvakkal, ügyeljünk arra, hogy ne legyen magas zsírtartalmú a táplálékuk.
Mozgás: A sárga-kék ara nagyon aktív madár, szeret kapaszkodni, himbálózni, ugrálni, és rágcsálni. A sárga-kék arát naponta legalább 2-3 órára szabadon kell engedni a ketrecből, hogy legyen lehetősége játszani, kinyújtózni, és az izomzatát edzeni. Kötelezően erős anyagból készült játékokat adjunk neki, különben a csőrével összeroncsolja. Ennek a madárfajnak nagyon erős állkapcsa van, a rágcsálás az, ami segít megőrizni az egészségét, és formában tartja.
 |
Nagyon aktív papagáj |
A sárga-kék ara mint háziállat
A gyönyörű, elragadó, intelligens, méltóságteljes sárga-kék ara hosszú évek óta az egyik legnépszerűbb nagyméretű papagáj. Ezek az élénk színű szépségek nemcsak a bájos kis pofájukkal hódítanak, hanem jellegzetes személyiségükkel is.
Nagyszerű háziállatok, nemcsak a közvetlenségük, hanem a temperamentumuk miatt is. Értelmességük, tanulni akarásuk és beszédkészségük még értékesebbé teszi őket a madárkedvelők szemében. A sárga-kék ara is, mint a legtöbb papagáj, a gazdája figyelmére vágyik, és nagyon erős érzelmi kötődést alakít ki a család tagjaival.
 |
Sok figyelemre van szükségük |
Ennek ellenére a sárga-kék ara nem mindenkinek ajánlott. Ez a madár rendkívül sok figyelmet igényel. Mivel nagytermetű, ezért biztosítsunk neki méretének megfelelő életteret, ahol tud játszani, és sokat mozogni. Ezenkívül hajlamosak fülsüketítő hangon rikácsolni, vagy a társukat hívni, amit a közeli szomszédok általában nem méltányolnak. Fordítsunk különös figyelmet arra, hogy gyakran legyen a madárnak társasága, és elegendő agyi tevékenységet folytasson, elkerülve ezzel azt, hogy az unalom következtében a rikácsolás szokásává váljon.
 |
Ne engedjük unatkozni |
Ha egészséges, higiénikus környezetet biztosítunk neki, a sárga-kék arát élvezet tartani. Ha valaki sárga-kék arát szeretne tartani, nem árt, ha egy kis kutatást végez, mielőtt megveszi a madarat, győződjön meg arról, hogy biztosítani tudja a számára megfelelő körülményeket, hogy sikeres legyen az állattartás. Ha ezt megteszi, a madár és a tulajdonos boldog éveket fognak együtt eltölteni.
Mivel a legtöbb család kedvenc "találkozóhelye" a konyha, azt gondolhatnánk, hogy madarunknak is itt lesz a legjobb...
A családi tűzhely melege
Mivel a legtöbb család kedvenc "találkozóhelye" a konyha, azt gondolhatnánk, hogy madarunknak is itt lesz a legjobb. A konyha azonban messze nem a legbiztonságosabb és legegészségesebb hely egy madár számára! A lehetséges veszélyforrások között vannak az alábbiak:
A madárnak stresszes a konyhai élet
A konyhai sütés-főzés jelentős hőmérsékletváltozásokat eredményez: főzéskor hirtelen megemelkedik a hőmérséklet, majd visszaesik a normál hőfokra, ami a papagájoknál vedlési problémákat eredményezhet.
 |
Papagájt a konyhába? |
Sok család itt tölti a legtöbb idejét, ez azonban olyan kedvencünknek, mint egy zajos, hangos zsibvásár - ez jelentős stresszhatást okoz szárnyasunknak - mely a későbbiekben viselkedésbeli problémákhoz vezethet.
Óvakodjunk a gázoktól
A teflon halálos méreg a madárnak
A PTFE (politetrafluoretilén) - hétköznapi nevén teflon - olyan kémiai anyag, mely a konyhai eszközök leragadásmentességét biztosítja. A teflonbevonatú edények túlmelegítése vagy leégetése azonban könnyen szárnyas barátunk halálához vezethet. Az egyéb toxikus gázok is pusztítólag hatnak "énekesünkre", ilyenek a keményítő spray, az öntisztító gáztűzhely vagy a hajspray. De az sem tartozik a papagáj kedvencei közé, ha párolással és forró gőzök alkalmazásával készítjük ételeinket.
|
Az evőeszközt használó kakadu |
Mit ehet a papagáj?
Manapság egyre kedveltebb gyümölcs az avokádó, de legyünk önzőek és ne osszuk meg ezt a csemegét madarunkkal, ez ugyanis számára veszélyes méreg!
Ne engedjük szabadon a konyhában! Míg a gyerek tudja, hogy hova nem szabad nyúlni, addig egy papagáj a tapasztalat útján tanul, így a forró tűzhely, a mérgező növények, a nyitott ablakok mind-mind veszélyforrások számára. Az ilyen stresszes "élmények" szárnyasunk élethosszát rövidítik meg.
 |
Jákópapagáj ebédel |
Nem csak neki rossz
Nem árt figyelembe vennünk azt sem, hogy ha kedvencünk kalitkáját a konyhában helyezzük el, ez nem csak számára, hanem számunkra is veszélyes lehet. A papagájok ugyanis nagy ramazurit képesek csapni: szárnyukkal felverik a homokot és fürdőzésük közben mi is kaphatunk néhány frissítő vízcseppet. Így a betegség is könnyebben "szárnyra kap" a családban.
Tehát, ha azzal a szándékkal tennénk kedvencünket a konyhába, hogy ott majd nem lesz egyedül, hiszen mi is ott töltjük időnk nagy részét - ne tegyük! Számára és számunkra is megfelelőbb, ha egy csendes helyre rakjuk. Szóba jöhet például a nappali szoba, ahol a forgalom se nem túl nagy, se nem túl kicsi. Ezzel biztosítjuk a papagáj számára a társaságot, nem fogja magányosnak érezni magát, és nem fog kialakulni nála az egyedüllét okozta stressz sem.
Csupasz pofájú papagáj

Csupasz fopájú madarak, ami valószínűleg azzal függ össze, hogy lágy húsú gyümölcsöket, főleg fügét esznek. Virágokat és nektárt is fogyasztanak. Hegyvidéki erdőségek lakói. Hosszan elüldögélnek a faágakon. Gyors szárnycsapásokkal rebbenek egyik ágról a másikra. Hangos rikoltozás közepette, erőteljesen, lassan repülnek.
Fészkük nem ismert. Új- Guinea hegyvidéki erdőségeiben élnek.

